Site Rengi

Kolayiletisim.com: Iletişimin En Kolay Adresi

Türkiye Finans Katılım Bankası Çağrı Merkezi İletişim Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası

TELEFON
FİRMA HAKKINDA
FOTO GALERİ
VİDEO
KONUM
YORUMLAR

Türkiye Finans Katılım Bankası, 2005 yılının Aralık ayında Anadolu Finans ve Family Finans ortaklığı ile kurulmuş bankadır. Katılım bankacılığı sektöründe faaliyetlerini göstermektedir. 2008 yılında NCB tarafından satın alınmıştır. Katılım bankacılığı sektöründe öncü kuruluşlardan birisi olan Türkiye Finans Katılım Bankası’nın müşterileri her geçen gün artmaktadır.

Türkiye Finans Katılım Bankası’nın şuanda toplamda 285 adet şubesi ve 530’u aşkın ATM’si bulunmaktadır. Bireyseli kobi ve ticari olarak müşterilerine hizmet vermektedir. Hizmetlerinden kısaca bahsedecek olursak; Finansör, İhtiyaç Finansmanı, Yedek Hesap, Taşıt Finansmanı, Konut Finansmanı, Arsa Finansmanı, İşyeri Finansmanı, Cari Hesaplar, Katılma Hesapları, Altın Ürünlerii Hızlı Finansman Platformu, Kâr Payı Oranları, Kâr Paylaşım Oranları, Kredi Kartları, Banka Kartları, Yatırım Hizmetleri, Bireysel Emeklilik Sistemi, Bankacılık Hizmetleri, Ödemeler, Sigortacılık Hizmetleri.

Türkiye Finans Katılım Bankası’nın 444’lü ve 0850’li olmak üzere 2 ayrı çağrı merkezi iletişim telefon numarası bulunmaktadır. Bu çağrı merkezleri aracılığıyla kayı/çalıntı kart bildiriminde bulunabilir, tüm bankacılık işlemlerinizi gerçekleştirebilir; soru, istek, öneri ve şikayetlerinizi müşteri hizmetlerine bildirebilirsiniz.

Henüz resim eklenmemiş.

Henüz video eklenmemiş.

Henüz harita eklenmemiş.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

FİRMA HAKKINDA BİR YORUM YAZIN
FİRMAYI SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ